Ébredj magyar! – Juhász Gyula versei Trianon árnyékában
A kötet ünnepélyes bemutatója a Bába Kiadóval közös rendezésben, a trianoni döntés 90. évfordulóján
Kovács Miklós a kötet szerkesztője és a kísérő tanulmány szerzője beszélget a kötetről a kiadóval, Majzik Istvánnal és Kiss Ernővel, aki szavalattal illusztrálja a kötetet.
A magyar költészet mindig is együtt lélegzett a történelemmel. Mitől lett halhatatlan Bornemissza Siralmas énnéköm versének szívet tépő jajongása a törökvész korából, Szenczi Molnár keserves sóhaja az Ó, én édes hazám, te szép Magyarország soraiban, a Rákóczi-nóta zokogó lamentációja a nem szűnő csapásokról. Ilyen korszakvers a Himnusz és a Szózat is, a zivataros évszázadokat felidéző önemésztően vívódó, vagy biztató kilátásaikkal. S ilyen – más előjellel – a Nemzeti dal 1848 fergeteges tavaszából; Ady gyötrelmes panasza a Ne tiporjatok rajta nagyon! fohászával, mikor a nemzetvesztők bűnét hozza fel mentséget keresve a vesztes háború utáni várható csapásokra. Mind-mind a nemzetet megrázó érzelmek lenyomatai, kimondva mindnyájunk helyett a kimondhatatlant.
Ezek sorába illeszkedik a Trianon is, olyan korszakvers, amilyen csak nagy történelmi sorsfordulók után szakad fel a költők lelkében. Juhász Gyula Trianon című verse 1927 nyarán jelent meg és követte több, mint száz, melyekben keserve, fájdalma, felháborodása tárul elénk.
- Helyszín: Bálint Sándor Művelődési Ház (Szeged, Temesvári krt. 42.)
- Időpont: 2010. június 4. (péntek) 19:00
Kapcsolódó információk:
2010. június 5-én (szombaton) 15 órától a Dugonics téren a Bába Kiadó sátránál dedikál Kovács Miklós
Kovács Mikós a Milleniumi Kávéházban
Utolsó hozzászólások